logo - naukajestfajna.edu.pl
logo - naukajestfajna.edu.pl

Tysiąc gramów mądrości – czy zabawy badawcze rozwijają mózg?

30.11.2018

artykuły

Nasz mózg to najbardziej złożony i tajemniczy organ.  Niektórzy nazywają go nawet procesorem lub komputerem o ogromnej mocy obliczeniowej, co ciągle zdaje się nie być wystarczającym porównaniem. Dlaczego? Codziennie przetwarza mnóstwo informacji, podejmuje wiele procesów i decyzji jednocześnie, kieruje całym naszym ciałem i wszystkim, co się w nim dzieje. Non stop. Bez przerwy. Bez urlopu i odpoczynku.

 

A eksperymenty?

No właśnie, jak się mają do tego eksperymenty przyrodnicze i zabawy badawcze? Podczas nich, mózg pracuje szczególnie intensywnie. Przetwarza informacje, łączy fakty,  formułuje pytania i poszukuje odpowiedzi na nie, podejmuje decyzje, generuje pomysły. Właściwie można śmiało powiedzieć, że dzięki eksperymentom przyrodniczym usprawniamy i pobudzamy jego działanie.

 

Ty to masz nerwy!

Mózg przeciętnego dorosłego człowieka waży około 1200-1400g.  Jakby porównywać jego wagę do znaczenia i zadań, które pełni w naszym ciele to można się nieźle zaskoczyć, że tak malutki organ jest tak ważny.  Nasz mózg działa dzięki neuronom, czyli inaczej mówiąc dzięki komórkom nerwowym. Każdy z tych neuronów łączy się z innymi poprzez aksony i dendryty, czyli tzw. wypustki nerwowe. Każda komórka nerwowa ma jeden akson i wiele dendrytów. Aksony i dendryty to inaczej przekaźniki informacji między komórkami nerwowymi. Aby impuls nerwowy mógł spokojnie przechodzić pomiędzy poszczególnymi komórkami potrzebne są również tzw. synapsy. To właśnie one przenoszą impulsy nerwowe między neuronami, ale również  pomiędzy komórkami nerwowymi a komórkami poszczególnych narządów, np. mięśni lub gruczołów.

 

neuron

źródło: www.cs.put.poznan.pl/rklaus/assn/images/neuron.gif

Tak wyglądają nasze komórki nerwowe. Wyobraźcie sobie, że mamy ich około 100 miliardów, przy czym każdy z nich łączy się średnio z 7 tysiącami innych poprzez synapsy.

 

Tak bez urlopu?

Mimo że niektóre procesy przebiegające w organizmie zwalniają lub są zatrzymywane, mózg pracuje cały czas, nieustannie, nawet podczas snu. Odbiera bodźce nie tylko ze świata zewnętrznego, ale też i od środka, z samego organizmu. Mózg odpowiada za procesy poznawcze, zbiera sygnały z otoczenia, segreguje je i sprawia, że docierają do naszej świadomości. Niesamowite, prawda?

 

O mózgu i jego budowie można pisać bardzo wiele...  

Każda jego część składa się z jeszcze mniejszych elementów, które spełniają swoje funkcje. Wieeeele funkcji. W tym poście jednak chcieliśmy skupić się na podstawowym podziale mózgu, jakim jest podział na dwie półkule. Prawą i lewą.  U zdrowego człowieka obie strony mózgu są aktywne, uzupełniają się i wspierają się w pracy. Mówiąc w skrócie: prawa półkula podsunie ci pomysł, a lewa podpowie jak można go zrealizować. Aby odnosić sukcesy warto być kreatywnym i umieć przekuwać swoje pomysły w realne działania. A to właśnie zapewnia aktywny mózg i doskonała komunikacja między półkulami.

 

Ekperymentujące półkule!

Naszą misją jest uwalnianie  naturalnej ciekawości dzieci, kreatywności, myślenia przyczynowo-skutkowego, umiejętności zadawania pytań i poczucia sprawczości. Realizujemy ją poprzez warsztaty z eksperymentami, które wspierają wzmacnianie synchronizacji pomiędzy dwiema półkulami naszego mózgu - analityczną oraz kreatywną. Skoro wiemy już, że mamy dwie półkule mózgowe, które się komunikują między sobą, warto się zastanowić nad tym, za co odpowiada każda z nich, kiedy podejmujemy działania badawcze i eksperymentujemy.

 

Funkcje lewej półkuli mózgu podczas eksperymentowania.

Dzięki lewej półkuli mózgu dziecko może:

 • mówić i rozumieć komunikaty,
 • myśleć logicznie,
 • analizować wyniki,
 • myśleć przyczynowo-skutkowo,
 • rozpoznawać naczynia laboratoryjne, produkty, substancje za pomocą dotyku,
 • łączyć fakty i informacje, kojarzyć zjawiska i reakcje znane z codzienności.

Funkcje prawej półkuli mózgu  podczas eksperymentowania.

Dzięki prawej półkuli mózgu dziecko może:

 • kreatywnie tworzyć nazwy eksperymentów,
 • zadawać spontaniczne, intuicyjne pytania,
 • wyobrażać sobie i tworzyć kompozycje kolorystyczne w eksperymentach,
 • myśleć abstrakcyjnie,
 • tworzyć kreatywne kształty i obrazy z dostępnych substancji i produktów,
 • kierować się intuicją badawczą, 
 • wymyślać nietypowe rozwiązania,
 • wyobrażać sobie w przestrzeni różnych przedmioty.

PRAWA LEWA

 źródło:3.bp.blogspot.com/-spJ38O61Z3Y/VZ6V2eQCyaI/AAAAAAAAACw/3-JBFIEekT8/s400/PRAWA%2BLEWA.png


To niezwykle ważne, by stymulować rozwój obu półkul mózgu od najmłodszych lat. Proste zabawy badawcze są świetnym rozwiązaniem. Dzięki nim, oprócz entuzjazmu i ciekawości, rozwiniecie ciekawy obszar do wspólnych, domowych zabaw!

 

Jakie są Wasze ulubione sposoby na rozwijanie lewej i prawej półkuli? Dajcie znać w komentarzach!

Redakcja Nauka Jest Fajna!

comments powered by Disqus