logo - naukajestfajna.edu.pl

10 powodów, dlaczego nauka jest fajna!

inspiracje

Kto z Was, będąc dzieckiem, choć raz w życiu dostał gęsiej skórki na myśl o czytaniu lektury lub zadaniu domowym? A właściwie, tak właściwie, to skąd wzięła się gęsia skórka i dlaczego nazywana jest gęsią?  Dlaczego pokrzywa parzy i jak to możliwe, że fasolka może skakać? Dlaczego jedni potrafią z łatwością zapamiętać ciąg liczb i rozwiązać trudne zadanie matematyczne, a inni świetnie odnajdują się dobierając barwy i tworząc kwiatowe kompozycje? Dlaczego... Pytać można tak naprawdę o wszystko.

Pytać warto, bo jest to najszybsza i najprostsza szansa na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas kwestie. Qui rogat non erat, jak mówi łacińskie przysłowie, czyli kto pyta nie błądzi! Czymże jest zatem nauka? I czy nauka może być fajna? Nauka jest jednym z rodzajów wiedzy ludzkiej. Dzięki nauce poznajemy rzeczywistość w sposób najbardziej adekwatny. Poznajemy stan faktyczny jakiegoś zjawiska. Dzięki nauce możemy zrozumieć świat, który nas otacza. A odkrywać świat można na wiele sposobów. Można poznawać rozmaite teorie, wielkich naukowców, ale można również doświadczać, dotykać, obserwować, wąchać, smakować, można czuć całym sobą.  I właśnie ta różnorodność jest fajna! Wokół nas codziennie dzieje się tyle ciekawych i niesamowitych rzeczy. Naprawdę warto czasami zastanowić się nad tą żarówką, która zapala się po każdym kliknięciu włącznika światła wcześnie rano, gdy za oknem jeszcze ciemno. Jak to się dzieje? Jak to możliwe, że  przez plątaninę kabelków przechodzi prąd, na skutek którego jasne światło oświetla pokój? Rozejrzyjcie się wokół siebie, na pewno znajdzie się mnóstwo rzeczy i zjawisk, których działania i powstawania będziecie ciekawi.

No to w takim razie, dlaczego nauka jest fajna?

1.   Jest wszędzie! Rzeczywistość, która nas otacza, świat, w którym funkcjonujemy to obszar, który nieustannie się zmienia, zadziwia, ciekawi i tworzy nieskończoną przestrzeń do poznawania, odkrywania i badania!

2.   Jest różnorodna! Uczyć można się na wiele sposobów. Naszym zdaniem człowiek najlepiej uczy się przez doświadczanie i samodzielne poszukiwanie odpowiedzi. Teoria zawsze musi iść w parze z praktyką! Dzięki temu wiedza lepiej się utrwala!

3.   Każdy znajdzie coś dla siebie! Nauka dotyczy tak wielu obszarów życia, że każdy znajdzie coś, co go zaciekawi i pochłonie bez reszty, a jeśli do tego będzie mógł samodzielnie odkryć to, co go fascynuje– efekt zadowolenia i uzależnienia od zdobywania wiedzy murowany!

4.   Uczyć może się każdy! Do tego nie potrzeba specjalnych umiejętności. Wystarczy odrobina chęci, zaangażowania i ciekawości! Bo to właśnie ciekawość sprawia, że chcemy się uczyć! A uwalnianie i pobudzanie ciekawości (zwłaszcza tej dziecięcej) to nasza specjalność J Uczymy się już od pierwszych chwil życia, a przestajemy w chwili śmierci. Co to oznacza? Wniosek jest oczywisty- uczymy się przez cały czas, nieustannie!

5.   Sprawia radość i daje satysfakcje! Tak, dobrze czytacie. Czy nie macie tak, że jak nauczycie się jakiejś nowej rzeczy, dowiecie się czegoś interesującego – rozpiera Was energia i czujecie się spełnieni? To cudowne uczucie.

6.   Może być zabawą! Nauka i zabawa? To się nie wyklucza? Skąd! To prawda znana wszystkim nie od dziś, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Co więcej taka wiedza, zdobyta w przyjemny sposób zostaje w głowie na dłużej niż ta przyswajana „na sucho”.

7.   Nauka opóźnia procesy starzenia! Skąd taki odważny wniosek? Słyszeliście o szarych komórkach? Gdy się uczymy pobudzamy je do pracy. Z wiekiem komórki te zanikają i jest ich coraz mniej. Jeżeli regularnie będziemy je stymulować poprzez naukę będą  zanikać wolnej, a nasze umysły pozostaną sprawne dłużej. Proste!

8.   Ułatwia życie i pomaga zrozumieć otaczający nas świat! Dzięki wiedzy, którą zdobywamy i umiejętnościom, których się uczymy możemy w dużo prostszy sposób poradzić sobie z rzeczami, które na początku wydawały nam się trudne. Poznając różnorodne rozwiązania nurtujących nas problemów możemy w szybszy i efektywniejszy sposób funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości.

9.   Pomaga w zrozumieniu siebie! Nie chodzi tu jedynie o zrozumienie, jak funkcjonuje nasz organizm i jakie procesy w nim zachodzą (chociaż to oczywiście też), ale o to, że dzięki zadawaniu pytań, drążeniu, poznawaniu interesujących nas rzeczy możemy poznawać siebie, swoje pasje, predyspozycje, talenty, umiejętności czy cechy osobowości.

10.  Łączy ludzi! Wszyscy jesteśmy połączeni długim, niewidzialnym łańcuchem. Tworzymy jeden organizm. Dla przykładu weźmy tego smartfona, którego część z Was trzyma w rękach, czytając ten wpis. Po pierwsze, dzięki temu, że ktoś Wam go sprzedał, wcześniej wyprodukował, jeszcze wcześniej przetestował na wiele sposobów, ulepszył i w ogóle lata temu wynalazł- możecie dzisiaj kontaktować się z innymi w prosty sposób, przez Internet, wynajdując i filtrując informacje, którymi jesteście w danej chwili zainteresowani. Niesamowite, prawda?

DSC_0758a

Zgadzacie się? A może chcielibyście podzielić się dowodami i pomysłami, dlaczego Waszym zdaniem NAUKA JEST FAJNA?

Czekamy na Wasze komentarze pod postem! :)

comments powered by Disqus